Get Adobe Flash player
Start Nanotechnologia

Nanotechnologia

 

 

                                                        Film promocyjny

 

”I want to build a billion, tiny factories, models of each

other, which are manufacturing simultaneously. The

principles of physics, as far as I can see, do not speak

against the possibility of maneuvering things atom by

atom. It is not an attempt to violate any laws; it is

something, in principle, that can be done; but in

practice, it has not been done because we are too big.”

 

(R. Feynman)

 

 

Nanotechnologia to nowoczesna dziedzina nauki i techniki stwarzająca niespodziewane i niewyobrażalnie do niedawna możliwości, które na naszych oczach zmieniają współczesny świat. Nanotechnologia otrzymuje, wykorzystuje obiekty mające co najmniej jeden wymiar poniżej 100 nm, łączy je w struktury, które nabierają nowych jakości, nowych własności oraz pozwalają na nowe zastosowania. Dzięki temu staje się ona wyrazem najbardziej zaawansowanych technik i produktów przenikających do: medycyny, elektroniki, telekomunikacji, zapisów informacji i innych dziedzin.

Podstawowym celem nanotechnologii jest projektowanie materiałów i przyrządów o założonych własnościach: mechanicznych, chemicznych, biologicznych - dzięki kontroli na poziomie atomowym i molekularnym, stąd nanotechnologia jest nauką syntetyczną, wciągająca w siebie osiągnięcia fizyki, chemii, biologii i mechaniki.


To dzięki rewolucyjnym osiągnięciom nanotechnologii naukowcy prowadzą wyścig w projektowaniu i produkcji materiałów o właściwościach rodem z science fiction. Powstanie materiałów sto razy bardziej wytrzymałych niż najtwardsza stal, mundurów wojskowych lekkich jak piórko i kuloodpornych, zabezpieczających żołnierzy przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi a ponadto zmieniających kolor w zależności od barwy otoczenia, głowic do zapisu i odczytu twardych dysków komputerowych o grubości zaledwie kilku atomów to tylko kwestia czasu lub fakt już zaistniały.

 

 

Poprawiony (poniedziałek, 01 sierpnia 2011 06:39)